بانک اطلاعاتی ارتودنتیست های ایران
  ورود ارتودنتیست عضویت ارتودنتیست در پرتال صفحه نخست پرتال  
بانک اطلاعاتی ارتودنتیست های ایران
نقشه سایت   تماس با ما   جستجو در سایت   پیوند ها   فروشگاه   اخبار   گردهمایی ها   درباره پرتال   صفحه اصلی
    نه نکته ای که برای درمان ارتودنسی به آن نیاز دارید را بدانید  

1- امروزه وظیفه ارتودنتیست ها فقط ردیف کردن دندانها نیست.بوجود اوردن یک لبخند زیبا نیازمند توجه به مسایل بسیاری است که یکی از آنها ردیف بودن دندان ها است. متخصص ارتودنسی بجای فکر کردن ساده به اینکه دندان هارا ردیف کند باید به ایجاد لبخندی فکر کند که بتوانداعتماد به نفس بیشتر،جذابیت بیشتر،و از همه مهمتر شادی و خوشحالی بیشتری را برای کودکان،نوجوانان و بزرگسالان فراهم نماید. متخصص ارتودنسی بایستی قویا به این مساله اعتقاد داشته باشد که درمان ارتودنسی انجام شده باید بتواند مزایای مادام العمر و فرصت های بیشتری برای بیمار فراهم نماید.

2-ارتودنتیست ها باید در زمینه رشدو تکامل دندان و صورت تخصص و دانش کافی داشته باشند.متخصص ارتودنسی واقعی کسی است که بعد از اتمام دوره دندانپزشکی و اخذ درجه دکترای عمومی دررشته دندانپزشکی و دندانپزشک شدن،در امتحان دوره تخصصی شرکت نموده و با کسب بالاترین نمره در این امتحانات در دانشگاههای معتبر به مدت 3تا 4 سال دوره تخصصی را می گذراند. در طی این دوره با فرایند رشد ،تکامل و علوم مرتبط با حرکات دندان و تشکیل استخوان وکار با استخوان آشنا شده و درنهایت با شرکت در امتحان جامع بورد تخصصی وارد حوزه درمان وآموزش می شود.بالاترین سطح علمی در این رشته افراد متخصص ارتودنسی دارای بورد تخصصی هستند.این افراد معمولا فقط به درمان ارتودنسی مبادرت می کنند.توجه داشته باشید که افرادی که فقط درمان ارتودنسی انجام می دهند همیشه نمی توانند متخصص ارتودنسی باشند .کما اینکه در تبلیغات ودر تابلوها عبارت هایی مثل

دندانپزشک،ارتودنسی

دندانپزشک مختص ارتودنسی

متخصص دندانپزشکی اطفال،ارتودنسی

ارتودنسی پیشگیری یا

بطور اختصاصی ارتودنسی

دیده می شود که هیچکدام دلیل متخصص ارتودنسی بودن آنها نمی باشند.افراد متخصص واقعی در مهر نظام پزشکی خود کلمه متخصص ارتودنسی را قید نموده و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران هستند که در سایت انجمن ارتودنتیست های ایران اسامی آنها قابل مشاهده است.همچنین صحت وسقم ادعاها را با بررسی و جستجوی پزشک در سایت سازمان نظام پزشکی می توانید کشف کنید.

3- حتی برای بررسی اولیه مشکل ارتودنسی خود یا فرزندتان بهتر است به جای مراجعه به دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی اطفال به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید..

4-پیشنهاد انجمن های ارتودنسی این است که همه کودکان بایستی در سن 7 سالگی توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه شوند.تشخیص اولیه مشکل ارتودنسی مثل کجی دندان ها،از دست رفتن زود هنگام دندان شیری ،پوسیدگی دندان شیری،مشکلات رشدی،انحراف دادن فک درهنگام بستن فک و.... ممکن است منشا مشکلات شدیدتر در آینده باشد.در این موارد کشف مشکل و پیروی از دستورات متخصص ارتودنسی درمان های بعدی را آسان تر می کند.در بسیاری از موارد مراجعه به دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی اطفال باعث انحراف از درمان درست شده و بجای بهتر شدن درمان باعث پیچیده تر شدن درمان شده است.در اغلب موارد نیاز به مداخله فوری و تجویز دستگاه ارتودنسی نیست ،چیزی که همکاران دندانپزشکی اطفال به آن اعتقاد دارند.چیزی که متخصصین ارتودنسی به آن اعتقاد دارند این است که فرایند رشد و تکامل بطور صحیح پیش برود.

5-هرچند درمان ارتودنسی درتمام سنین امکان پذیر است ولی برخی از درمان ها در بعضی از سنین بهتر و راحت تر انجام می شود.بهترین فردی که بتواند بهترین زمان را به شما توصیه کند متخصص ارتودنسی است.مشکلات فک در کودکان و نوجوانان تا قبل از بلوغ قابل تغییر و هدایت است.بعد از این دوره درمان های استتاری یا ترکیب درمان های ارتودنسی و جراحی فک قابل انجام است.در بعضی از بیماران امکان گسترش قوس فکی برای ایجاد فضای بیشتر وجود دراد دراین موارد درمان زودتر از موعود و درمان دیرهنگام صدمه یکسانی به بیمار وارد می کند.بنابراین مشاوره متخصص ارتودنسی را در 7 سالگی از دست ندهید.

6-درمان های ارتودنسی همیشه برای ردیف کردن دندان ها و زیبایی نیست .در خیلی از موارد انجام سایر درمان های دندانپزشکی نیازمند آماده سازی ارتودنسی است.این درمان ها بخصوص در افراد میانسال یا مسن تر انجام می شود. مهمترین مثال در این موارد فضاهای اضافی در فک،درمان های جایگزینی مثل ایمپلنت و درمان های مرتبط با صدمات می باشند.در این موارد هدف درمان های ارتودنسی بر اساس نیاز بیمار طراحی می شود.

7- هزینه درمان ارتودنسی بر مبنای پیچیدگی درمان و طول دوره درمان تعریف می شود.نحوه پرداخت در اغلب مطب های ارتودنسی بصورت اقساط تعریف می شود که در آن یک سوم هزینه بصورت اولیه و مابقی بصورت اقساط ماهیانه تعریف می شود.در اغلب موارد بیمه ها برای اینکار هزینه عمده ای پرداخت نمی کنند هرچند بیمه بانک ها در این موارد بهتر است.

8- درمان ارتودنسی درمان طولانی مدتی است که دوره فعال آن حداقل یک سال و نیم است. پس از این دوره برای حفظ نتیجه بدست آمده شما همچنان نیاز به مراجعه دارید.بنابراین اطمینان از حضور متخصص ارتودنسی درمان کننده باعث پیشگیری از مشکلات درمان ناتمام وکم شدن هزینه بعلت تغییر دکتر می شود.بنابراین در مراجعه به مراکز و کلینیک هایی که متخصص ارتودنسی بعنوان همکار در آنجا حضور دارد وامکان تغییر وجود دارد هوشیار باشید.

9-جزئیات دیگری هم وجود دارد که شما درهنگام مراجعه به یک متخصص ارتودنسی بایستی مدنظر داشته باشید:

- چه کسی خدمات درمانی را در محل درمان به شما ارایه می دهد خود متخصص یا دستیاران او.

- دکتر در هنگام مشاوره چقدر وقت برای شما و برای رفع نگرانی شما ارایه می دهد؟آیا روشهای درمان را خود متخصص برای شما توضیح می دهد یا آنرا به همکاران محول می کند؟

- فضای محل درمان چه حسی به شما می دهد؟بهتر است بدانید که شما تا مدتی نیاز به رفت و آمد در آن محل دارید . حسی کلی که از آنجا می گیرید بایستی مثبت باشد

- آیا انتظاری را که درمعاینه اولیه داشتید برآمده شده است یا خیر؟

- سیر مراحل معاینه از نظر شما مسیر صحیحی داشته است یا خیر؟

منبع:

www.dr-narimani.ir

www.dr-narimani.com

    نظر شما در خصوص این مطلب  
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت
نظر *
  کد امنیتی
 
  نقشه سایت   تماس با ما   جستجو در سایت   پیوند ها   فروشگاه   اخبار   گردهمایی ها   درباره پرتال   صفحه اصلی  
مدیران سایت : دکتر مسعود داودیان و دکتر امین شیروانی