بانک اطلاعاتی ارتودنتیست های ایران
  ورود ارتودنتیست عضویت ارتودنتیست در پرتال صفحه نخست پرتال  
بانک اطلاعاتی ارتودنتیست های ایران
نقشه سایت   تماس با ما   جستجو در سایت   پیوند ها   فروشگاه   اخبار   گردهمایی ها   درباره پرتال   صفحه اصلی
    ایرنا :: چرا یابد برای درمان ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنیم؟  
کد خبر: 80263568          (2772620)            تاريخ انتشار : 16/05/1391 - 11:58
 
 
یك عضو انجمن ارتودنیست های ایران:

دوره های آموزشی كوتاه مدت ارتودنسی مهارت لازم را برای درمان صحیح ایجاد نمی كنند

تهران - یك عضو انجمن ارتودنتیست های ایران گفت: دوره های آموزشی كوتاه مدت ارتودنسی مهارت لازم علمی و عملی را جهت انجام یك درمان كامل و صحیح ارتودنسی ثابت در افراد ایجاد نمی كنند.

دوره های آموزشی كوتاه مدت ارتودنسی مهارت لازم را برای درمان صحیح ایجاد نمی كنند

دكتر 'علی مشجری' در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: رشته ارتودنسی در میان دیگر رشته های تخصصی دندانپزشكی یك استثناء است، چرا كه آموزش ارتودنسی ثابت فقط محدود به دوره تخصصی ارتودنسی در دانشكده های دندانپزشكی است و در برنامه آموزشی دكتری عمومی دندانپزشكی هیچگونه اشاره ای به آموزش تئوری یا عملی ارتودنسی ثابت نمی شود. مشجری ادامه داد: بنابراین دندانپزشكان فارغ التحصیل بر خلاف شاخه های دیگر دندانپزشكی كه در آن مهارت كافی را كسب می نمایند آشنایی محدودی با ارتودنسی ثابت خواهند داشت.

وی افزود: علت اصلی این موضوع به ماهیت طولانی مدت درمان های ارتودنسی در مقایسه با دیگر رشته های تخصصی دندانپزشكی مربوط می شود كه به طور متوسط سه سال به طول می انجامد.

این عضو انجمن ارتودنتیست های ایران خاطر نشان كرد: به علت طولانی بودن مدت زمان درمان بیماران ارتودنسی متخصص ارتودنسی باید یك دوره سه ساله جهت تسلط كامل بر انجام این درمان را كسب نماید.

تفاوت بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی

دندانپزشک که معمولا" از عنوان "جراح-دندانپزشک" روی تابلو مطب خود استفاده می کند، با گذراندن دوره ای 6 ساله و کسب مدرک عمومی قادر به انجام تمامی اعمال دندانپزشکی بجز موارد پیچیده مشکلات دهان و دندان و درمان ناهنحاریهای دندانی-فکی می باشد. از آنجا که رشته دندانپزشکی 13 شاخه تخصصی دارد، درمان کیس های پیچیده حتی ترمیم و عصب کشی و ناراحتیهای شدید لثه نیز در دایره درمان متخصصین این رشته ها قرار می گیرد. این در حالی است که درمان ناهنجاریهای دندانی-فکی از جمله ناردیفی دندانها از ابتدا در حیطه آموزه های دندانپزشک عمومی نمی باشد.
متخصص ارتودنسی دندانپزشکی است که پس از خاتمه دوره 6 ساله دندانپزشکی عمومی با قبولی در آزمون رزیدنتی با کسب بالاترین نمره ها در قیاس با دیگر رشته های تخصصی موفق به ورود و گذراندن یک دوره آموزش 3 ساله در زمینه درمان ناهنجاریهای دندانی-فکی شده است.

نحوه افتراق دندانپزشک عمومی از متخصص ارتودنسی

یک روش ساده توجه به عناوین نوشته شده روی تابلو دندانپزشکی است که به وی مراجعه می کنید. واژه "متخصص ارتودنسی" مختص دندانپزشکی است که تخصص ارتودنسی را طی دوره ای مجزا بعد از دوره دندانپزشکی عمومی در دانشگاههای معتبر کشور گذرانده است حال آنکه کلماتی از قبیل "ارتودنسی"، "زیبایی"، "عضو انجمن ارتودنسی" و ... به تنهایی گواهی بر دارا بودن تخصص در این زمینه نمی باشند. روش دیگر مراجعه به تارنمای انجمن ارتودنتیست های ایران www.orthopage.ir می باشد، به این صورت که در لینک اعضای انجمن می توانید از بودن نام دندانپزشک خود در لیست متخصصین ارتودنسی کشور اطمینان حاصل کنید.

    نظر شما در خصوص این مطلب  
نام *
پست الکترونیک *
وب سایت
نظر *
  کد امنیتی
 
  نقشه سایت   تماس با ما   جستجو در سایت   پیوند ها   فروشگاه   اخبار   گردهمایی ها   درباره پرتال   صفحه اصلی  
مدیران سایت : دکتر مسعود داودیان و دکتر امین شیروانی